Pomocniczy słownik pojęć japońskich

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down

Pomocniczy słownik pojęć japońskich

Pisanie by Izanami on 30/11/13, 05:01 pm

SŁOWNICZEK
Kraj Kwitnącej Wiśni bardzo różni się od wszystkich, popularnie znanych nam miejsc. Nie dorówna mu żaden Nowy York czy Paryż. Ten kraj jest bardzo ciekawy pod każdym względem. Nawet w formie nazewnictwa.

Temat ten jest małą pomocą i zarazem ciekawostką dla każdego, kto interesuje się Japonią. A nawet dla tego, kto rozpoczyna poznanie tego bardzo interesującego kraju. Poniżej przedstawiane są najbardziej i najmniej popularne hasła używane w Japonii, mogące być wykorzystywane także na fabule forum.

Każdy z graczy, może dorzucić swoje propozycje w utworzonym specjalnie temacie. Dzięki temu, słowniczek pojęć będzie dziełem, nie jednej osoby - ale nas wszystkich na forum.

Słowa do słowniczka, zaproponować można w TYM temacie.


LISTA POJĘĆ:

GETA - drewniane obuwie japońskie przypominające chodaki, noszone do tradycyjnych strojów japońskich, takich jak kimono czy yukata, a także do współczesnych ubrań podczas gorących miesięcy letnich.

HAKAMA - bardzo szerokie spodnie, element tradycyjnego stroju japońskiego. Pierwotnie noszona była jedynie przez mężczyzn, w dzisiejszych czasach także przez kobiety. Zapewniają także swobodę ruchów w walce. Zakłada się ją na kimono bądź keikogi, używając do tego celów czterech pasów zwanych himo. Dwa dłuższe himo przymocowane z przodu hakamy przewiązuje się dwukrotnie dookoła siebie i wiąże na wysokości brzucha. Tylne pasy przekłada się pod obi i splata z przodu.

HAORI -  rodzaj japońskiego płaszcza z długimi rękawami (czasem bez) noszona aby przykryć keikogi albo jogi.

KAMI-DANA - domowy ołtarzyk w szintoizmie. Zazwyczaj są na nich obrazy zmarłych z rodziny, albo przedmioty z nimi związane bądź tabliczki z ich imionami. Ofiaruje się na nich także bogom dary w postaci ryżu, wody, soli, czy ryby.

KANZASHI -  japońska ozdobna szpila do włosów, noszona zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety.

KEIKOGI - strój treningowy, składający się z bluzy i spodni. Keikogi sięga mniej więcej do połowy uda, nosi się je na spodnie i po założeniu lewą połą na prawą przewiązuje się obi i niekiedy zakłada hakamę.

KIMONO - tradycyjny ubiór japoński.

OBI - rodzaj pasa, służący do przepasywania tradycyjnych japońskich kimon i keikogi męskich oraz damskich.

ŌGI - składany wachlarz japoński.

SEPPUKU - japoński rytuał samobójstwa poprzez rozpłatanie mieczem wnętrzności, nazywany również harakiri. Według tradycji japońskiej dusza mieściła się właśnie w brzuchu, gdzie też, jak wierzyli, umiejscowione były uczucia. Rozcięcie brzucha miało być dowodem niewinności samobójcy i okazania szczerości jego zamiarów. Po śmierci był oczyszczany ze wszelkich zarzutów.

TABI - tradycyjne, sięgające kostki japońskie skarpety z osobnym palcem. Są noszone do tradycyjnych japońskich strojów, takich jak kimono, razem z tradycyjnym japońskim obuwiem (zōri lub geta). Tabi są noszone zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety.

YUKATA - rodzaj lekkiego stroju (kimona), wykonanego z bawełny, używanego w dawnych czasach w Japonii jako strój domowy i kąpielowy, przy udawaniu się do publicznej łaźni (furo).
avatar
Izanami

Rejestracja : 20/03/2010
Liczba postów : 140


Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach