Dynastia Ming

Dynastia Ming

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down

Dynastia Ming

Pisanie by Kikunohana on 26/08/17, 05:15 pm

Dynastia Ming


Ming (chiń. 明 - "lśniący", "jasny", "świetlisty") - Dynastia panująca w latach 1368-1644, jest drugą najdłużej panującą (po Han) dynastią Chin.
Cesarstwo Ming narodziło się po obaleniu znienawidzonej, mongolskiej dynastii Yuan, która trzymała Chiny w ryzach od czasu podbojów słynnego Czyngis-Chana. Początkowo obszar Chin obejmował jedynie tereny wokół rzek Jangcy i Huang-He, ale z czasem państwo rozciągnęło się od Mongolii i Mandżurii na północy, po Wietnam na południu oraz od Korei na wschodzie, po Tybet i Kirgistan na zachodzie. W okresie Ming, Chiny posiadały również kolonie zamorskie - Tajwan, Singapur, część Filipin i Malezji oraz... Madagaskar. Było to możliwe dzięki wielkim odkryciom geograficznym, które Chińczycy przeprowadzali niemal w tym samym czasie co Europejczycy.
Największe czasy świetności Mingów przypadają za panowania dwóch cesarzy: Chenghua (1465-1487) oraz jego syna Hongzhi (1488-1505). W tym okresie Chiny przodują pod względem technologicznym, naukowym i kulturowym nie tylko w Azji, ale również na świecie. W powszechnym użyciu były lampy naftowe, które w Europie zaczęto wykorzystywać dopiero w XIX wieku. Chińczycy potrafili skonstruować skomplikowane mechanizmy takie jak zegary czy kompasy, ale również zmyślne pułapki czy zamki szyfrowe. Ich wymysłem jest również kusza, powszechnie używana przez nich od setek lat, podczas gdy w Europie pojawiła się dopiero u schyłku średniowiecza. Nie wspominając już o tak sztandarowych wynalazkach jak papier czy proch strzelniczy.
Stolicą Cesarstwa Ming staje się Pekin (Beijing), położony niedaleko Wielkiego Muru i pełniący niegdyś funkcję fortu obronnego. To tutaj wzniesiono Zakazane Miasto, czyli największy na świecie kompleks pałacowy składający się z 999 pawilonów. Sam Pekin również robił imponujące wrażenie - w chwili świetności liczył około trzech milionów mieszkańców, czyli trzy razy więcej niż starożytny Rzym.
Cesarze Ming początkowo byli bardzo otwarci na obecność cudzoziemców w kraju, lecz w końcowym okresie coraz bardziej skupiali się na polityce zamknięcia i izolacji - czego dowodem była ciągła rozbudowa Wielkiego Muru. Ceglana fortyfikacja, którą znamy dziś, jest właśnie dziełem Mingów. Wcześniej Wielki Mur przypominał po prostu ogromny wał ziemny.
Rok 1611 to początek końca wspaniałej Dynastii Ming. Cesarz i jego świta za bardzo odizolowali się od spraw kraju, trwoniąc pieniądze na utrzymanie dworu w Zakazanym Mieście. Panuje wszechobecna korupcja, a biurokracja rozrosła się do niebotycznych rozmiarów. Wiele znaczących osobistości w Chinach takich jak wpływowi Mandaryni, Generałowie czy wreszcie Eunuchowie, walczy skrycie między sobą o władzę. Uciskane chłopstwo coraz częściej buntuje się przeciwko wysokim podatkom. Jakby tego było mało, rośnie zagrożenie ze strony barbarzyńców z Północy - Mandżurów. Kraj stoi na skraju wojny, a nastroje są bardzo niespokojne.

Zobacz profil autora Powrót do góry Go down

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach